Nagyobb természetvédelmi terület a Mocsárosban

2024. március 27-i ülésén a Fővárosi Közgyűlés 19 igen szavazattal (7 képviselő nem szavazott, 7 pedig nem vett részt az ülésen) elfogadta azt a határozati javaslatot, ami a Mocsáros-dűlő természetvédelmi területét 24 hektárról 75 hektárra bővíti, valamint döntött a terület déli részén, a helyi jelentőségű természetvédelmi terület szomszédságában egy kb. 13 hektáros közpark kialakításáról.




Térkép forrása: Fővárosi Önkormányzat

Kék színnel van jelölve a térképen a korábban is védett 24 hektáros terület, zölddel az újonnan védetté nyilvánított 51 hektár, naranccsal pedig az új közpark területe (13 hektár).



Egyesületünk megalakulásának egyik kiemelt célja volt 25 évvel ezelőtt, hogy elérje a Mocsáros-dűlő természetes zöldterületének megtisztítását, rendezését. A 2021-ben elindított folyamat ezt a célt szolgálja.


2021 februárjában döntött a Fővárosi Önkormányzat Budapest főváros településszerkezeti tervének felülvizsgálatáról, amelynek számunkra fontos eleme volt, hogy a Mocsárosdűlő területéből az eddigi ~918 ezer négyzetméter beépítésre szánt területből ~650 ezer négyzetmétert beépítésre nem szánt területnek nyilvánított. Ekkor már kijelölésre került a természetvédelmi terület bővítése, valamint a leendő közpark is, ennek a folyamatnak tett pontot a végére a mostani, március 27-i közgyűlési határozat.


A kibővített természetvédelmi terület kijelölése szakmai szempontok alapján történt, azaz csak olyan terület jelölhető ki, ahol védendő természeti értékek (védett növények és állatok) találhatóak. A határozat a természetvédelmi terület szomszédságában létrehozandó 13 hektáros közpark kialakítását pedig azzal indokolja, hogy a természetvédelmi területen számos olyan dolog tilos, ami a Mocsáros-dűlőbe látogatók részéről igényként felmerül már most is vagy a jövőben igényként felmerülhet (pl.: póráz nélküli kutyasétáltatás, közösségi kert kialakítása, sétaút kialakítása, pihenőpark, közvilágítás).


Az idei évben Budapest Főváros Önkormányzata és konzorciumi partnerei által beadott pályázat 1,4 milliárd forintos összeget nyert az EU-s LIFE program Természet és Biodiverzitás alprogramján, amely összeg a Mocsáros-dűlő, Tétényi-fennsík és Kőérberki szikes rét komplex élőhely rehabilitációjára fordítható. Ennek köszönhetően a Mocsáros-dűlőn egy 7 éves átfogó természeti rehabilitációs program indul idén a vizes élőhely megmentése érdekében.


A közparki terület kialakítására vonatkozó koncepciótervek elkészítésének megkezdése – a Radó Dezső Terv szerinti társadalmi egyeztetési protokoll szerinti lakossági egyeztetéssel kísérve – 2024 nyarán várható.


Egyesületünk elsődlegesnek az élőhely-helyreállítási projektek megvalósításával a természetvédelmi célú rehabilitációt tartja. ĺgy azt szeretnénk, hogy egyéb rendeltetés, mint például az ismeretterjesztés, oktatás és rekreáció csak ezen fő célnak alárendelve jelenjen meg a területen. A közpark létrehozásának indokait értjük, de minden új funkció hatással van a természetvédelmi területre, plusz forgalmat generálhat, ezért csak olyan elemek készüljenek el ezen kívül is, amelyek nem vonják majd magukkal a látogatószám drasztikus emelkedését és nem veszélyeztetik a természetvédelmi célú rehabilitációt.
A Fővárosi Közgyűlés Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottsága 2022 februárjában döntött arról, hogy a vasút, az Aranyhegyi út és a távhővezeték által határolt rész, „háromszög” átsorolása is történjen meg Lk-2 övezetbe sorolt, beépítésre szánt fejlesztési terület kategóriából, „Közkert, közpark” terület-felhasználású övezetbe. (A döntést megelőzte, hogy a 2021.12.20-i ülésén Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat képviselőtestülete kezdeményezte az Lk-2 övezetbe sorolt, beépítésre szánt fejlesztési terület Közkert, közpark területfelhasználású övezetbe kerülését, és kifejezte, hogy a Mocsárosdűlőn kizárólag zöld fejlesztéseket támogat.)


Tudjuk, hogy az Aranyhegyi út melletti rész nem egységes terület, magán, állami és fővárosi tulajdon is található itt: például távfűtő vezeték és a hozzá tartozó szervízút, MÁV-területek, magántelkek, felhajtó. Emiatt nem sorolható át teljes egészében közparki kategóriába, de kérjük, hogy a 2022 februári bizottsági döntés alapján is vizsgálja meg a Főpolgármesteri Hivatal illetékes osztálya, valamint a Fővárosi Közgyűlés, hogy ennek a területnek a védelme miképp valósulhat meg. A Mocsáros-dűlő és egész Óbuda érdeke, hogy ez a rész a természetvédelmi terület és a közpark kvázi „puffer-zónája” legyen, ne épülhessen be a jövőben sem.


Javasoljuk, hogy a most kijelölt 13 hektáros közparki tervek bizonyos elemei inkább itt kerüljenek megvalósításra. Továbbá az Aranyhegyi út - Pomázi út közötti felüljáró lehajtó ága által határolt területnek a Mocsárosdűlő felé eső része alkalmas lenne parkoló létrehozására, hogy a kirándulók onnan közelítsék meg a Mocsárosdűlőt. Valamint 2021-ben a Mocsáros-dűlőn, a Határ út mellett kapott helyet egy lovarda. Már a lovarda kialakítása előtt is azt javasoltuk, hogy ebben a „háromszögben” jobb helyük lenne, mivel a mostani területük az év egy részében víz, illetve jég alá kerül. A rehabilitáció következtében pedig a vízszint várhatóan egész évben magas lesz itt. Amennyiben a Mocsárosdűlőben maradnának, mi továbbra is "háromszögben" való elhelyezésüket szorgalmazzuk, ez megoldást jelenthet a környékben lakók, illetve a Mocsárost látogatók és a lovarda közötti konfliktusokra is.


A Mocsáros-dűlő rehabilitációját szolgáló folyamatot Egyesületünk továbbra is figyelemmel kíséri, az egyeztetés során a civilek és lakosok érdekeit képviseli.
 


Budapest, Mocsáros-dűlő, 2024. április 15.
Az Aquincum-Mocsáros Egyesület vezetősége