Állásfoglalás a Mocsáros fejlesztési koncepciójáról

Az Aquincum-Mocsáros Egyesület állásfoglalása

a Mocsáros-dűlő fejlesztési koncepciójáról

 

Egyesületünk a Mocsáros-dűlőn lakókkal már 22 éve várja a Mocsáros-dűlő természetes zöldterületének megtisztítását, rendezését, ésszerű fejlesztését. Eddig annak a fenyegető lehetőségnek az árnyékában éltünk, hogy ezt a területet is beépítik. Már teljesen körbeépült, mostanra az északi oldalára is tucatnyi lakópark került, ezért félő volt, hogy elkezdődik a Mocsáros meghódítása is. A Fővárosi Önkormányzat 2021 februárjában döntött Budapest főváros településszerkezeti tervének felülvizsgálatáról, melynek fontos eleme, hogy a Mocsárosdűlő területéből az eddigi ~918 ezer négyzetméter beépítésre szánt területből ~650 ezer négyzetmétert beépítésre nem szánt területnek nyilvánított. Háromszorosára nő a védett terület mérete; többek között tervben van pihenőpark kialakítása, erdősítés, esőkert létrehozása, integrált kutyás park lehatárolása. A zöld terület nagy része természetközeli besorolást kapott. A Radó Dezső Terv (a Főváros Zöld Infrastruktúra Fejlesztési és Fenntartási Akcióterve) egyik kiemelt akcióterülete a Mocsáros-dűlő természetvédelmi célú rehabilitációja:

„A Mocsárosdűlő természetvédelmi szempontokat figyelembe vevő, valamint a klíma-vészhelyzet mérséklésérére irányuló fejlesztése: élőhely-rehabilitációs projektek végrehajtása, oktatóközpont létesítése, időszakos vízborítású árvíztározó vagy állandó vízborítású tó kialakítása, tanösvények fejlesztése, védett terület bővítése.”

Egyesületünk honlapján a hivatalos dokumentumok, levelek menüpontban megtalálható a Mocsárosdűlő fejlesztési koncepciója (térkép), valamint a Radó Dezső terv is.

 

Egyesületünk álláspontja szerint ezen a területen van bőven védeni való és azt minél hamarabb meg kell menteni. Legyen a Mocsáros a fővárosiak kirándulóhelye, a kerületi gyerekek tanulóterepe, egy szuper találkozóhely a természettel.

 

Üdvözöljük a Magyar Madártani Egyesület oktatóközpontjának megépítésének tervét a régi autós tanpálya helyén, a Határ út mellett. Reméljük, hogy a terv gyorsan valósággá válik és a Mocsáros gyepes legelőin a szemünk előtt jön létre egy igazi madárbirodalom. Ez az oktatóbázis rendkívüli lehetőségeket rejt az óvódás és iskolás gyerekek számára is.

Remek ötlet, ezért támogatjuk az általunk létrehozott héttáblás Mocsáros-tanösvény továbbfejlesztését, 12 állomásosra növelését.

 

Azon túl, hogy nagyon várjuk, kívánjuk, elvárjuk a terület a megtisztítását, biztonságosan bejárhatóvá, látogathatóvá tételét, szeretnénk, ha véglegesen megtörténne a használati és tulajdonviszonyok tisztázása és teljes körű rendezése is. Készüljön el végre a Mocsárosdűlőre vonatkozó kerületi építési szabályzat.

A fejlesztési ötletek alapján minden funkciónak a tisztességes piaci versenyen alapuló meghirdetését tartjuk kívánatosnak.

 

Minden beharangozó szövegben kiemelten szerepel, hogy a Mocsáros az egyik utolsó természetes, nedves élőhely sokféle elveszett természeti kinccsel, amikre már csak emlékezni tudunk, de vannak még létező csodái is, amik megláthatók, élvezhetők. A hangsúly a természetes szón van. Ez a terület ne váljon mesterséges élményparkká, ne kávézni, ebédelni, légballonozni, a különféle mutatványok miatt jöjjenek a látogatók. Itt, szerencsére, most is sok vadállat, főleg hüllők, kétéltűek, madarak, kisemlősök élnek. Ne világítsuk meg őket éjszaka, ne legyen attrakció a tőkés réce vagy a levelibéka. Egy oktatási jellegű tanya létrehozása támogatható, viszont nem tartjuk jó ötletnek állatsimogató létesítését. Az állat, legyen bármilyen, nem játék, hanem a természetnek, az élővilágnak része, ezért ne éljünk vissza a lehetőségeinkkel, ne vegyünk el tőle többet, mint amennyi elkerülhetetlen.
A helyi védelem alá vont, kibővített területen csak a zöldterület rehabilitációját segítő intézkedések, pl. vizes élőhelyek, tó létesítése; gyep, fák, erdő megújítása és a terület bemutatását, ismeretterjesztést szolgáló beavatkozások legyenek.  Vendéglátóipari funkciók (étterem, kávézó, rendezvényhelyszín), amennyiben ezek szükségesek,  azon kívül,  a kapcsolódó, már lakott területekre kerüljenek. Burkolt edzőhelyek és játszóterek telepítését sem preferáljuk itt, egy erdei tornapálya támogatható ötlet.

Az integrált kutyás park, valamint a kutyázás szabályainak kialakításában a helyi kutyás szervezetekkel történő együttműködés szükséges. A környéken szükség lenne egy zárt kutyafuttatóra is. Átgondolásra javasoljuk a lovas központ létesítését.

Támogatjuk az erdő telepítését a vasútállomás mellett, valamint az esőkert létrehozását.

A mágnes, ami ide vonzza az embereket, legyen a természetes természet. Egyszerűen örüljünk annak, hogy még van.

 

A Mocsárosban terem néhány régi gyümölcsfa, valaha gondozott kertek voltak errefelé. Ezek a fák gondozást, támogatást érdemelnek. Javasoljuk, hogy tervezett közösségi kert és gyümölcsös kerüljön közelebb a lakott területhez.

 

Ehhez a kellemes várakozáshoz, a természet rendbetételéhez, újjászületéséhez néhány parkolópont kijelölése, létrehozása szükséges a lakott területen kívül, a beépíthető övezetben, ahonnan rövid sétával elérhető a védett táj. Ezeken a pontokon van az illemhelyeknek és az igénybevételnek megfelelően rendszeresen kiürített hulladékgyűjtőknek, tájékoztató térképeknek, információs pontnak a helye.

 

Kérjük a döntéshozókat, hogy olyan koncepciót valósítsanak meg, ami figyelembe veszi a már a beépített területen élő lakosság szempontjait, gondoljanak a kialakítandó elemek megközelíthetőségére, a parkolási lehetőségekre is. Parkolóhelyeket legfeljebb a nyugati oldalon, a megmaradt építési övezetben tartjuk elfogadhatónak, a keleti, lakott terület már így is túl van terhelve a nagyszámú épülő lakótelepekre történő átmenő forgalommal. A tömegközlekedéshez kapcsolódó parkolás már jelenleg is nagymértékben nehezíti az itt lakók életét.

 

Kérjük a Fővárosi Önkormányzat tájékoztatását arról, hogyan kívánják hasznosítani azt a területet, ami beépítésre szánt maradt (268 ezer négyzetméter, a terület nyugati sávja, az Aranyhegyi út és a felszínen futó távhővezeték közötti zóna.).

 

Nem tudjuk, hogy Radó Dezső mennyire ismerte a Mocsárost, de tudjuk, hogy a főváros zöldterületeinek és a városban élő minden növénynek, bokornak, fának védelmezője, gondos oltalmazója volt. Az ő emlékéhez méltó fejlesztésre, tehát ésszerű természetvédelemre, a természetes táj megőrzésére kérjük a döntéshozókat.

 

Budapest, 2021. április 16.

 

Az Aquincum-Mocsáros Egyesület vezetősége