Hírlevél, 2019. április

Az Aquincum-Mocsáros Egyesület hírlevele, 2019. április

Kedves Lakótársunk!

 

¨       A családi pihenőparkban alapvető állagmegóvást végzünk, azonban érdemi, hivatalos információ híján és arra való tekintettel, hogy az Óbudai Sport és Szabadidő NKFT-n keresztül az önkormányzat megbízott dolgozói azt az információt közvetítik felénk, hogy a területet ők kezelik, a játszóteret ők „élesítik a honlapjukon”, nem tudunk korlátok nélkül a növényekről gondoskodni. A levendulást nem vágták vissza, a kerítés menti sövénynövények nyírása sem történt meg, a fűszerspirál tavaszi megtisztítása és felfrissítése is várat magára. A füvet ugyancsak le kellene vágni. A gyomlálást a szokásos módon megkezdtük, az önkormányzat megbízásából azonban még semmilyen kerti munkát nem végeztek. A parkban lévő növények többsége pályázati forrásból, tervezetten került a helyére.

Kerületünkben minden park-rehabilitáció, parképítés az Óbuda Újságban rendszeresen reklámozott közösségi tervezéssel zajlik. Vajon a Gladiátor utcai valódi park miért kivétel az ún. közösségi tervezés alól? Az önkormányzati NKFT honlapján már látható egy terv, ami teljesen átalakítaná a mai arculatot. Nem tartjuk szerencsésnek azt, hogy a megkérdezésünk nélkül, a közösség véleményének semmibevételével építenék át a területet.

Attól tartunk, hogy a hivatalos levél, ami elvárható minimum lenne egy ilyen rekviráló akció esetén, már nem fog megérkezni, „a terület használatának visszavétele” elrendeltetett. Ez az óriási érték, amit az elmúlt húsz év során létrehoztunk, most ebek harmincadjára jut, méltatlan emberek döntése alapján alakul a további sorsa. Úgy tudjuk, egyelőre megmarad a családi pihenőpark, tehát a sportolni akarók és kisgyerekes családok érdeke nem sérül, de nem tudható, hogy a pártpolitikai megfontoláson kívül, ami semmiképpen sem méltánylandó, mi az oka annak, hogy a kerület polgármestere, Bús Balázs nem áll szóba egy működő civil egyesület képviselőivel. A magunk részéről ezúton tiltakozunk minden mögöttes szándék ellen, hiszen nem tudjuk, mi készül hosszú- és rövidtávon, nincs információnk, megtagadják tőlünk a jogilag kötelező tájékoztatást. Ennek hiányában nem tudható, mi lesz a családi pihenőpark helyén, milyen jövő vár a területre, a beígért 45 milliós beruházás mikor kezdődik el. Mi lesz a növények sorsa, elpusztítani, lecserélni vagy megszüntetni akarják-e az állandó locsolást, gondozást igénylő élőlényeket, az egész parkot, az egyesület vagyonát.

Aggódunk a sportpályákért, az éppen rendbetett focipályáért, a szánkódombért, a természetért, a madarakért, mert semmilyen eszközzel nem bírunk a megvédésük érdekében. Az egyesület jelenleg ingyenmunkával járul hozzá a terület karbantartásához, de a tisztázatlan helyzet miatt nem tudjuk biztosítani a vegetáció gondozását. Minden eddigi kétkezi és anyagi áldozatunk kidobásra ítéltetett-e? Nem látunk bele a távolabbi tervekbe, a szándék ismeretlen, nincs párbeszéd. Van hírünk arról, hogy időnként járnak arra hivatali emberek, de bennünket nem kérdeznek, nem állnak szóba velünk. Tudomásunk van arról, hogy 3,5 millió forintot terveztek a karbantartásra (az egyesülettől évi 1,5 milliót megvontak ugyanerre). A pár hete odaszállított és trehány módon ledobott homokon kívül más munkavégzés eddig nem volt, pedig az év első négy hónapjából néhány nap maradt csak. Reméljük, hogy a hírlevél elolvasása ráébreszti a felelősöket arra, hogy nincs joguk tönkretenni egy lakóközösség két évtizedes, minden tekintetben hiánypótló és becsülettel végzett munkáját és elkezdik a karbantartást, megtartva és tovább ápolva az általunk ültetett növényzetet és az épített környezetet. A Mocsáros-dűlő lakosait régóta megillető fejlesztést, tiszta körülményeket biztosítanak a látogatóknak a parkban és végre legalább egy épített kutyafuttató erejéig a terület fejlesztéséhez az önkormányzat is hozzájárul.

 

¨       2019. június 3-tól próbaüzemben működik a Kaszásdűlőig kiterjesztett óbudai fizetős parkolási rendszer. Július 1-től pedig már hivatalosan is kötelező lesz parkolási díjat fizetni egészen a lakóterületünk határáig. Várható, hogy P+R parkolóterület híján a Mocsáros-dűlő mellékutcáiban és a Rozália úton munkaidőben parkoló autók száma tovább növekszik.

 

¨       Az Aranyalma utca 7. szám alatt a kapura szerelt kosárba tehetik a fáradtolajat, zsírt. Semmiképpen se öntsék a csatornába, a természetes vizekbe jutva rendkívül nagy kárt okoz.

 

¨       Kérjük, hogy újítsák meg tagságukat az egyesületben, 2400 Ft befizetésével.

¨       A személyi jövedelemadó bevallásakor, bár időráfordítással jár, kérjük, ne hagyják veszni az 1 %-os adományt, amivel nagy segítséget nyújtanak a civil szervezeteknek. Ha tehetik, válasszák az Aquincum-Mocsáros Egyesületet!

¨       Minden adományt köszönettel veszünk, tisztességgel, a lakóközösség és a társadalom javát szolgálva használjuk fel. (Adószám: 18099445-1-41, Bankszámlaszám: Budapest Bank 10102103-44490000-00000005)

 

¨       Az alábbi felhívás minden évben megjelenik az önkormányzat honlapján. Mivel még nem kaptunk díjat, most szeretnénk megkérni Önöket, ha úgy gondolják, ajánlják a döntéshozók figyelmébe az Aquincum-Mocsáros Egyesületet, bár a rideg valóság alapján nem reménykedünk. Az ajánlást postán kell elküldeni vagy személyesen lehet leadni a hivatalban. Ha ajánlanak bennünket, kérjük, nekünk is jelezzék azt e-mailben. Az e-mail címen bármilyen közérdekű bejelentést megírhatnak nekünk: info@mocsarosegyesulet.hu

 

Ön melyik civil szervezetet díjazná?

A díj Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat képviselő-testülete döntése alapján „Balázs Lajos Óbudai Civil Díj” néven kerül átadásra. 2019. április 30-ig (kedd) várjuk írásbeli jelölését!

Ki kaphatja a Díjat?

Az, a Budapest Főváros III. Kerület, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat területén bejegyzett civil szervezet, amely a kerület polgárai érdekében kifejtett tevékenységét kimagasló színvonalon, az általa nyújtott szolgáltatást igénybe vevők általános elégedettsége mellett legalább 3 éve folyamatosan végzi.

Ki jelölhet?

minden, III. kerületi állandó lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező lakos vagy

kerületi székhellyel rendelkező civil szervezet

Mit kell tartalmaznia a jelölésnek?

az elismerésben részesítendő civil szervezet nevét, székhelyének címét, a szervezet jegyzésére jogosult személy nevét;

részletes indokolást;

a javaslattevő személy vagy szervezet nevét és lakcímét, illetve székhelyének címét

A díj díszoklevéllel és bruttó 500.000 forint pénzjutalommal jár. A Díjazott szervezetről a képviselő-testület dönt a Civil és Nemzetiségi Bizottság javaslatának figyelembevételével.

Az írásbeli jelöléseket postai úton 2019. április 30-ig (kedd) várjuk a következő címre:

Budapest Főváros III. Kerület, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat Polgármesteri Hivatala Ifjúsági, Civil és Nemzetiségi Iroda, 1033 Budapest, Fő tér 4.

 

Budapest, Mocsáros-dűlő, 2019. április 15.

Üdvözlettel: az Aquincum-Mocsáros Egyesület vezetősége