Hírlevél, 2022. március 25.
Az Aquincum-Mocsáros Egyesület hírlevele, 2022. március 25.
Kedves Lakótársunk!
A MOCSÁROSDŰLŐ TERMÉSZERVÉDELMI REHABILITÁCIÓJÁRÓL
Erről a témáról alább röviden olvashatnak, hosszabban és bővebben a hírlevél végén írunk róla.
2021 februárjában döntött a Fővárosi Önkormányzat Budapest főváros településszerkezeti tervének felülvizsgálatáról, amelynek számunkra fontos eleme volt, hogy a Mocsárosdűlő területéből az eddigi ~918 ezer négyzetméter beépítésre szánt területből ~650 ezer négyzetmétert beépítésre nem szánt területnek nyilvánított. A Fővárosi Közgyűlés Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottsága 2022. februári döntésének köszönhetően pedig a vasút, az Aranyhegyi út és a távhővezeték által határolt rész, „háromszög” átsorolása is megtörténik és a területből „Közkert, közpark” terület-felhasználású övezet lesz.
Az utóbbi átsorolási kezdeményezés tehát a maradék ~268 ezer négyzetméter területet érinti. A gyakorlatban azt jelenti, hogy a Mocsárosdűlőnek eddig be nem épített területe teljes egészében valamilyen zöld besorolás alá kerül, természeti jellegű terület (természetvédelmi terület, erdő) vagy legelő, közpark, illetve közkert lesz. A rehabilitáció részleteinek kidolgozása közösségi tervezés keretében valósul meg.
A fejlesztéshez elkészült stratégia munkaközi anyagait véleményezni lehetett és az Aquincum-Mocsáros Egyesület élt ezzel a lehetőséggel. Örömmel fogadtuk, hogy a kerületi és fővárosi döntéshozatalkor meghallgatták és figyelembe vették a véleményünket, kifejezetten együttműködő hozzáállás jellemezte a közös gondolkodást, tervezést, aminek célja az volt, hogy a Mocsárosdűlő teljes területe természeti jellegű maradjon. Egyesületünknek az észrevételeit a két, eddig közzétett dokumentumhoz megtalálják a honlapunkon a „Hivatalos levelek, dokumentumok” menüpontban. Hírlevelünk mellékletében bővebben is olvashatnak a területi átsorolásokról, valamint a természetvédelmi rehabilitációról. Megbízható tájékoztatásért kövessék honlapunkat és Facebook oldalunkat, ahol minden újdonságról, döntésről, információról beszámolunk a jövőben is.
SZJA 1 SZÁZALÉK
A személyi jövedelemadó bevallásának időszaka van, ezért kérjük, hogy ne hagyják elveszni az 1 %-os adományozás lehetőségét! A civil szervezeteknek nagy szükségük van erre a segítségre! Ha eddig nem választottak maguknak szervezetet, akkor ajánljuk magunkat, válasszák az Aquincum-Mocsáros Egyesületet! Minden adományt köszönettel fogadunk és biztosítjuk a felajánlókat arról, hogy azt a közösség javára használjuk fel.
Adójuk 1 százalékos felajánlásáról nyilatkozatot kell kitölteni, amit elektronikusan vagy postán küldhetnek be a NAV-hoz (eszja.nav.gov.hu). Ez Önöknek már költségbe nem kerül, Egyesületünknek azonban nagy segítség. Ezt legkésőbb 2022. május 20-áig az szja-bevallástól függetlenül is megtehetik.
Az Aquincum-Mocsáros Egyesület adószáma: 18099445-1-41
AME TAGSÁGI DÍJ
Kérjük, hogy újítsák meg az egyesületi tagságukat vagy lépjenek be új tagként az Aquincum-Mocsáros Egyesületbe! A tagsági díj jelképes, nem változik, évi 2.400 forint.
Ha tehetik, az Egyesület bankszámlájára utaljanak adományt, amit kizárólag közösségi célok megvalósítására, a Gladiátor park fenntartására fordítunk. A tagsági díj is a bankszámlaszámra utalható. A közlemény rovatban kérjük, hogy tüntessék fel: tagdíj/adomány, név, lakcím. Köszönjük!
Az Aquincum-Mocsáros Egyesület bankszámlaszáma:
Budapest Bank 10102103-44490000-00000005
PARKFENNTARTÁSI MUNKÁK ÉV KÖZBEN
2022. március 31-én, csütörtökön megkezdjük a parkfenntartó közösségi munkákat. Minden csütörtökön 16 órától várjuk a segítőket, eszközöket biztosítunk. Rossz időjárás esetén elmarad az adott alkalom, erről Facebook oldalunkon értesítjük az érdeklődőket.
Egyéni munkavégzésre is van lehetőség, ha más időpont felelne meg. Jelezzék az info@mocsarosegyesület.hu e-mail címünkön az esetleges eszközigényt.
Az Aquincum-Mocsáros Közhasznú Egyesület
a kulturált, tiszta és biztonságos lakóhely megteremtéséért dolgozik.
Vegyen részt Ön is ebben a munkában!
KÖZÖSSÉGI KÖLTSÉGVETÉS 2022 - INDUL A KAMPÁNY! Van javaslata?
Idén már harmadik alkalommal indítja útjára Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata a Közösségi Költségvetés kampányát, amelynek keretében a kerület lakosai által javasolt, szavazás útján kiválasztott fejlesztések valósulhatnak meg. Az idei kampány főbb elemei nem változnak az elmúlt évekhez képest, ám idén néhány újdonság bevezetésére is sor kerül az átláthatóbb tervezés és kivitelezés érdekében. A rendelkezésre álló összeg 2022-ben 100 millió forint. Ez az összeg idén is 10 körzetre osztható szét, vagyis körzetenként 10 millió forintos fejlesztésre lesz lehetőség. A körzethatárok nem változtak.
A kampány két szakasza:
Javaslattétel: 2022. március 1. – május 1.
Szavazás: 2022. május 15. – június 15.
A kampány idén 3 új elemmel bővül:
· A kampány jelölő szakaszában 5 lakossági fórumot szerveznek: lehetőség lesz a javaslatok megbeszélésére, azok kivitelezési lehetőségeinek megvitatására.
· A szavazási körben 5 közös helyszínbejárást terveznek, ahol a résztvevők véleményezhetik a szavazásra bocsátott fejlesztések megvalósítását.
· A kampányt nagykövetek fogják népszerűsíteni, hogy minél több információt oszthassanak meg minél szélesebb körben a III. kerületben. (Egyesületünk elnöke, Mihályfy Klára az egyikük!)
Csatlakozzanak minél többen! Javaslataikat benyújthatják május 1-ig papíron vagy online.
További információk olvashatóak a kezdeményezésről az obuda.hu/kozossegikoltsegvetes/ oldalon.
Minden kibúvó törekvés ellenére meg kell békélnünk azzal, hogy a házak, ingatlanok előtti közterület (árok, rézsű, szegély, áteresz, járda, stb.) takarítása, tisztítása, a falevelek őszi begyűjtése, fűnyírás, kaszálás, hóeltakarítás feladata évtizedek óta a tulajdonosok dolga. Ki más végezhetné el helyettünk? Kérjük, hogy mielőtt a közterület-felügyelet felfigyel egyes lakóházaknak ettől a szabálytól eltérő gyakorlatára, tegyék a dolgukat és önök, lakók vagy képviselőjük a zöldhulladék és kommunális hulladék eltakarítását végezzék el a házuk előtti területen mindenütt. Az utcán maradó szemét, komposztálódó, porladó falevél port, sáros utat, rossz levegőt és rossz közérzetet okoz! A zsákok időnként az önkormányzat akcióiban ingyen beszerezhetők, erről az Óbuda Újság rendszeresen tájékoztat. Egyébként a nagy barkácsáruházakban a zsákok megvehetők.
(48/1994. (VIII.1.) Főv. Kgy. rendelet a fővárosi köztisztaságról)
A parkolási problémák az új lakóparkok megépülésével párhuzamosan egyre gyarapodnak. Ezekről is várjuk bejelentéseiket, amiket az önkormányzatnak továbbítunk. Sajnos az újonnan beépített területeken az infrastruktúra fejlesztése másodlagossá vált. A csillaghegyi HÉV átjáró szűk és parkolni is távolabb lehet csak, ezért a közösségi közlekedés elérése a környező lakóparkokba költözött emberek számára elsősorban a Rómaifürdő és Aquincum megállóknál kényelmes. Így kertvárosunknak a HÉV megállóihoz vezető utcákon minden nap sűrű tranzit forgalom zajlik és rengeteg parkoló autó áll napközben a HÉV-megállókhoz vezető mellékutcákban. Folyamatosan nagy és tovább növekszik a Rozália utcán, Aquincum érintésével, az oda-vissza átmenő forgalom is.
A hirdetőtáblák alapján látható, hogy újabb több száz parcella eladása van folyamatban a Pusztakúti út mentén, ahol a korábbi kárpótlási jegyes tulajdonosoktól pár évvel ezelőtt külföldi befektetőké lett egy nagy terület tulajdonjoga. A közlekedési problémák valószínűleg fokozódni fognak nálunk is.
A határkő oszlopok ügyében újabb találkozón vettünk részt, a Határ úton a két határkövet a jövő évi fővárosi évfordulóra felújítják. Megígérték.
A használt sütőolajat az Aranyalma utca 7. szám alatti műanyag ládában gyűjtjük, kérjük, hogy a használt, avas olajat, zsírt sose öntsék a lefolyóba, mindig lehetőség van annak begyűjtésére és újrahasznosítására.
Az Aquincum-Mocsáros Egyesület 2022. március 25-i hírlevelének melléklete
TÁJÉKOZTATÓ A MOCSÁROSDŰLŐ TERMÉSZETVÉDELMI REHABILITÁCIÓJÁRÓL
A pártpolitikai ingoványból kivezető útmutató a Mocsáros területének jövőjéről
A Fővárosi Közgyűlés Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottsága 2022 februárjában döntést hozott arról, hogy az Aranyhegyi út mellett elterülő, Budapest főváros településszerkezeti terve szerint jelenleg Lk-2 jelű kisvárosias, jellemzően lakóterület terület-felhasználású, a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában álló beépítésre szánt fejlesztési terület esetében kerüljön sor a Zkp jelű, Közkert, közpark területfelhasználású övezetbe való átsorolásra. Ez a „háromszög” a vasút, az Aranyhegyi út és a távhővezeték által határolt rész. A Fővárosi Önkormányzat még 2021 februárjában döntött Budapest főváros településszerkezeti tervének felülvizsgálatáról, amelynek fontos eleme volt, hogy a Mocsárosdűlő területéből az eddigi ~918 ezer négyzetméter beépítésre szánt területből ~650 ezer négyzetmétert beépítésre nem szánt területnek nyilvánított. A mostani átsorolás a maradék ~268 ezer négyzetméter területet érinti. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a Mocsárosdűlő még nem beépített része megmenekült az elmúlt 40 évben újra és újra napirendre került beépítési tervektől, azaz teljes egészében valamilyen zöld besorolás alá kerül: természeti jellegű terület (természetvédelmi terület, erdő) vagy legelő, közpark, illetve közkert lesz. A döntést megelőzte, hogy a 2021.12.20-i ülésén Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat képviselőtestülete kezdeményezte az Lk-2 övezetbe sorolt, beépítésre szánt fejlesztési terület Közkert, közpark területfelhasználású övezetbe kerülését, és kifejezte, hogy a Mocsárosdűlőn kizárólag zöld fejlesztéseket támogat.
Ahogyan a Mocsárosdűlő természetvédelmi célú rehabilitációját előkészítő fővárosi Stratégiai terv I., majd II. kötetének véleményezésekor is az Aquincum-Mocsáros Egyesület részéről jeleztük és aggályosnak tartottuk, hogy a „háromszög” beépíthető maradt a 2021-es döntéskor:
"Egyetértünk a tervi munkarészben meghatározott fő céllal, azaz elsődleges a terület védelmének megerősítése, természetvédelmi célú rehabilitációjának elősegítése élőhely-helyreállítási projektek megvalósításával. ĺgy egyéb rendeltetés, mint például az ismeretterjesztés, oktatás és rekreáció csak ezen fő célnak alárendelve jelenjen meg a területen. Ha a második szcenárióban is említett fejlesztési terület (a vasút, az Aranyhegyi út és a távhővezeték által határolt rész) a jövőben beépítésre kerülne, az veszélybe sodorná a fő célt, ezért a terület beépítését nem támogatjuk.”
Örülünk, hogy a képviselők kerületi és fővárosi szinten is meghallották ezt a civil hangot, és egyetértettek abban, hogy a Mocsárosdűlő természetvédelmi célú rehabilitációja akkor lehet csak teljeskörű, ha a maradék terület is zöld besorolású lesz. Több mint 20 éves érdekvédelmi munkánk ért be ezzel, azonban a valós munka, a terület rehabilitációja még csak most kezdődik. Ehhez nyújthat anyagi segítséget az Európai Unió LIFE pályázata. A Fővárosi Önkormányzat Várostervezési Főosztálya „Vad Budapest” címmel 1,4 milliárd forint összértékű pályázatot nyújtott be az Európai Unió LIFE Természet és Biodiverzitás programjába.
A „Vad Budapest” projekt legfontosabb célja három fővárosi védelem alatt álló természetvédelmi területen (Mocsárosdűlő, Kőérberki szikes rét és Tétényi-fennsík) és környezetükben található gyepterületek élőhelyrehabilitációja természetkímélő gazdálkodási módszerek, legeltetés és kaszálás segítségével. A Mocsárosdűlőre az 1,4 milliárd forintos összeg körülbelül 1/3-a jutna - sikeres pályázat esetén.
A pályázatot 2021 novemberében nyújtotta be Budapest, az eredmény pedig 2022 áprilisában várható. A projekt megvalósításának időtartama 7 év, a támogatási döntéstől függően a kezdésre várhatóan 2022. szeptember 1-től kerülhet sor.
"A legnagyobb munka a Mocsárosdűlőben fog zajlani – látványos eredményekkel. Példa nélküli, hogy több évtizedes elhibázott fejlesztési koncepciók után egy lakótelep-építésre szánt terület zöldfelületi funkciót kapjon. Ehhez több tucat romos épületet kell eltakarítani, és átfogó vízvisszatartási programmal a vizes élőhelyek területét szükséges növelni. Mindezek hatására a természetvédelmi terület nagysága is nőni fog, ugyanakkor a lakosság rekreációs lehetőségei is javulnak majd. A terület természeti értékét az is javítani fogja, hogy az erdőművelési ágban lévő nemesnyár ültetvényeket fokozatosan változatos összetételű, hazai lombos fajokból álló erdőkké alakítjuk."
Egyesületünk támogatási nyilatkozatot írt alá a pályázathoz, valamint partnerként részt vesz az élőhelyrehabilitáció tervezésében.
A mostani átsorolással pedig megnyílt a lehetőség arra a javaslatunkra is, hogy a jelenleg tervezés alatt álló természetvédelmi célú rehabilitáció keretében a délnyugati részre elhelyezett parki elemek (kutyafuttató, játszótér) az Aranyhegyi út melletti háromszögben valósuljanak meg, és a tervezési terület délnyugati részen a Zkp („Közkert, közpark”) besorolást Tk („Természetközeli”) besorolásra változtassák meg. Így még inkább tehermentesíteni lehetne a területet. Az Aranyhegyi út - Pomázi út közötti felüljáró lehajtó ága által határolt területnek a Mocsárosdűlő felé eső része alkalmas lehet parkoló létrehozására, hogy a kirándulók onnan közelítsék meg a Mocsárosdűlőt. Reméljük, hogy a döntéshozók ismét megfogadják a javaslatainkat.
A stratégiai tervek véleményezésekor is jeleztük, hogy a Gladiátor utcai Családi Pihenőpark és Játszótér (5 önkormányzati telek), valamint a tőle északra lévő 8 telek Lk-2 besorolásban maradt a legutóbbi, Budapestre vonatkozó Településszerkezeti terv elfogadásakor (2021. április 3-tól hatályos). Miközben a tervdokumentációban ezt a részt már nem jelölik beépíthető területnek. (Mocsárosdűlő természetvédelmi célú rehabilitációja - tervdokumentáció, megalapozó munkarész; 75. oldal.) Javasoljuk, hogy az északi Lk-2 terület kerüljön átsorolásra, közparki kategóriába.
Megkezdődött a terápiás lovas központ kialakítása a Mocsárosdűlő északnyugati sarkában 23 500 m²-en, amit a Fővárosi Közgyűlés 5 évre ingyenes haszonkölcsönbe adott a Zabszalma Alapítvány számára (határozat: 636/2021. (03.31.)). Sérült, súlyosan sérült gyerekek rehabilitációjával foglalkozik az Alapítvány. A Fővárosi Önkormányzattal megkötött szerződés alapján megkezdték a lovarda kialakítását. Nem kívánunk csatlakozni az Alapítvány elleni boszorkányüldözéshez, amit mások politikai haszonszerzés céljából indítottak. Viszont korábban is jeleztük, hogy a természetvédelmi rehabilitáció még csak a tervezési szakaszban jár, tehát nem értünk egyet azzal, hogy a társadalmi egyeztetés lezárulása előtt döntöttek ennek a területrésznek a sorsáról. Továbbá tudni illene, hogy, bár a terület jelenleg száraz, de az év bizonyos időszakaiban vízzel borított lehet. A lovas központ számára megfelelőbb helyet lehetett volna találni az Aranyhegyi út mellett található háromszögben és akkor a közelben lakókat sem zavarná a rehabilitációs munka sem esztétikai, sem levegőminőségi okból.
A Mocsárosdűlőben lévő tanyák egyikének használói szerződés és bérleti díj nélkül egyre nagyobb és nagyobb területeket kerítenek le villanypásztorral. Mindezt évtizedek óta a mindenkori kerületi önkormányzati vezetésnek, a hivatalnak a hallgatólagos jóváhagyásával, miközben a terület tulajdonosa a Fővárosi Önkormányzat. Idén, a rehabilitáció keretében, ennek a szembeötlően jogellenes helyzetnek a megoldására is sor kerülhet. A Fővárosi Önkormányzattal és Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatával folytatott egyeztetéseink során az elkerítésekkel kapcsolatban felmerült lakossági észrevételeket, leveleket, jogi megoldási lehetőségeket megosztjuk.
Tisztelettel, az AME vezetősége
Budapest, Mocsáros-dűlő, 2022. március 25.
Üdvözlettel,
az Aquincum-Mocsáros Egyesület vezetősége