Levendulaszüret 2011

100_5233.JPG

100_5234.JPG

100_5235.JPG

100_5236.JPG

100_5238.JPG

100_5239.JPG

100_5245.JPG

100_5248.JPG

100_5257.JPG

 

100_5270.JPG100_5286.JPG

A levendulakertről

Francia levendula, Lavandula angustifolia, Lavandula officinalis Chaix. (Lavandula vera D. C.)

A francia levendulának lila virága, zöld lombozata van. Nálunk egyéb népi elnevezései alapján ismert: orvosi levendula, keskenylevelű levendula, valódi levendula, közönséges levendula. Mediterrán növény, ami elbokrosodik, szabadföldbe ültetve télen sem károsodik, és sokáig, akár 40-50 évig is elél.  A tihanyi ólevendulás bokrai már 80 évesek!

A Gladiátor utcai levendulakertben is tihanyi levendulatövek laknak. A kifejlett növény átmérője 60-100 cm is lehet. Levele hosszúkás, zöld színű, virágzata hengeres, 6-8 cm hosszú, színe jellegzetes sötét levendulakék. Időjárástól és környezettől függően egészen június elejétől július végéig tarthat a virágzása.

A levendula az ajakos virágúak (Labiatae) családjába tartozó, a Földközi-tenger mellékéről származó, nálunk is nagyban termesztett félcserje, aminek  illatos virágait üde nyílásukkor a szárakról lefosztják és gondosan megszárítják. A drog (Lavandulae flos) kb. 1% illóolajat, csersavat, keserűanyagot stb. tartalmaz. Teája idegnyugtató, görcsoldó és étvágyjavító hatású. A virágból előállított illóolajat főként illatszerek készítésére használják.

Az ’angol’ levendula néven termesztett hibrid levendula (Lavandula intermedia Em.) virágzata tömött és hegyes, a virágok szaggatott vékony álfüzérben állnak. A párta ibolyakék (halványabb vagy sötétebb), a csésze liláskék. Talán egy kicsit halványabb, ezüstösebb a franciáénál. Levelei hosszúkás szálasak vagy lándzsásak, 2-3 cm-esek, szélük hátragöngyölődött, alul eleinte szürkén molyhosak, később ezüstös zöldek. Nagyon erőteljes növekedésű fajta. Szára fél méternél magasabbra is megnő, elágazó. Illóolaja kisebb értékű, ipari célra termesztik. Illatzacskóban, csokorban ugyanúgy használható, mint a francia, az illatuk is hasonlóan erőteljes.

A levendula ültetése

Napos, meleg helyre kell ültetni a levendulát, aminek különösebb talajigénye nincsen, szereti a meszes, agyagos, tápanyagban szegény földet is, szárazságtűrő. A szabadgyökeresen vásárolt palántákat minél hamarabb ki kell ültetni a helyükre. Ültetésnél jól be kell iszapolni a földet. Inkább mélyebbre kell ültetni, nem baj, ha a zöld hajtásokból néhány a föld alá kerül. Szabadgyökeres levendulát csak ősszel lehet ültetni, hasonlóan a többi évelőhöz. Konténeres változata egész évben ültethető.

A levendula télen nem növekszik, tavasszal azonban friss zöld hajtásokat nevel. A bokrosodás elősegítésére virágzás után vágjuk vissza a bokrot felére, kétharmadára. A bokor így időről-időre megújul és jelentős mennyiségű virágot fog hozni minden évben.

Az ültetési távolság attól függ, mit szeretnénk. Ha szegélynek vagy sövénynek ültetjük, akkor a tövek közötti távolság 50 cm vagy annál kisebb is lehet. Ha nagy, kerek bokrokat szeretnénk nevelni, akkor 80 cm-re vagy még távolabbra is ültethetjük a töveket egymástól.

A levendula gondozása

Elültetés után locsoljuk meg, eredés után már szárazságtűrő. Az alkalmankénti locsolás jót tesz, de sok vizet nem igényel. Különösebb gondozást sem kíván, kártevői nincsenek. Nemcsak virágzás után, hanem ősszel vagy kora tavasszal is elvégezhető a visszavágása. A visszavágott bokor folyamatosan megújul. Virágját a virágzás közepén (július eleje) vágjuk le, ha frissen akarjuk felhasználni vagy szárítani akarjuk. Olajlepárlásra a virágzás vége felé szokás aratni. Semmilyen permetszerrel ne kezeljük, mert nincs szüksége rá. Ha rózsabokrok közé egy-egy levendulatövet ültetünk, a rózsát elkerülik a tetvek.

A levendula termesztése

Talajban nem válogatós, sőt, extrém területek betelepítésére is alkalmas. A francia levendula magról, az angol dugványról szaporítható, mivel ez utóbbi hibridnövény, magot nem érlel. A magot a csíráztatás elősegítésére vetés előtt fagyasztani kell. A magokat ősszel szabadágyba vetik, 15-20 cm-es sorokban. Tavasszal, 4-5 leveles korukban a palántákat erősítés céljából 20-30 cm-es sorokban, 8-10 cm-es távolságokban áttűzdelik. A növényeket 15 cm-es korukban 10 cm-re visszavágják, hogy jobban bokrosodjanak. Amikor a növények arasznyira megnőttek, végleges helyükre 100 x 100 cm sor- és tőtávolságokban kiültetik. A 4-5 éves levendula-kultúrából 3-5 q morzsolt, száraz virág nyerhető.

 

Felhasznált irodalom:

Rápóti Jenő – Romváry Vilmos: Gyógyító növények 5. kiadás, Medicina Könyvkiadó, Budapest, 1977 Bartus Sándor tihanyi levendulapalánta őstermelő tanácsai (www.tihanyilevendulapalanta.hu)